فرهنگخانه
عباس کیارستمی: درگیر دو چشم اشک‌ریزان شدم
42748
یکشنبه 23 آذر 1393
11:10:23

در بازدید این کارگردان سینما از موزه‌ی صلح، جانبازان شیمیایی که روایتگری موزه را با تمام مشکلات جسمی برعهده دارند، سیر رشد و به‌کارگیری این سلاح‌ها در جهان تا مرحله هشت سال جنگ تحمیلی و نیز چگونگی پشتیبانی دولت‌های غربی از صدام در این ماجرا و همچنین هماهنگی برای جلوگیری از ذکر نام رژیم بعثی صدام در تمام طول جنگ به‌عنوان به‌کارگیرنده سلاح‌های شیمیایی در قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل و ابعاد تحریم‌های ظالمانه کنونی برای جلوگیری از دریافت داروهای حیاتی خود را برای کیارستمی تشریح کردند.

 

در ادامه، حسن حسنی سعدی، جانباز 70 درصد که تاکنون 11 بار براثر آسیب‌های شیمیایی مجبور به پیوند قرنیه هر دو چشم شده در سخنانی، فعالیت خود در موزه‌ی صلح را ادامه منطقی دفاع مقدس دانست و این‌که فردی به نام صدام با پشتیبانی همه‌جانبه دول دیگر و با شروع جنگ تحمیلی تصمیم داشت تا کینه ابدی بین دو ملت ایران و عراق برقرار کند و اکنون که جنگ با مقاومت افتخارآمیز ملت ایران به پایان رسیده، ما همچنان ضمن افتخار به تک‌تک اجزای این حماسه فراموش‌نشدنی نباید خدای‌ناکرده دچار این محاسبه اشتباه شویم که همچنان با عدم جداسازی مردم مظلوم عراق از عملکرد حزب بعث در تریبون‌های سیاسی و تبلیغات سطحی در فیلم‌ها و ادامه کینه بین دو ملت همجوار، ناخودآگاه به‌دست خودمان دشمنان زیرک پشتیبان صدام را در زمان صلح، به اهداف شکست‌خورده‌شان در زمان جنگ برسانیم.

 

خانم کونیکو یامامورا (مادر شهید محمد بابایی) نیز با بیان خاطراتی از زندگی خود و فرزند شهیدش در دوران جنگ، از عزم راسخ خود به‌عنوان یک زن ژاپنی‌الاصل که سال‌هاست خود را صرفا ایرانی می‌داند برای اجرای برنامه‌های موزه صلح در بین کودکان و زنان ایرانی و ژاپنی، نکاتی را به گوشزد کرد.

 

 

کیارستمی در موزه صلح

 

 

در ادامه، محمدرضا تقی‌پور، جانباز 70 درصد دوپا قطع که ریاست موزه را برعهده دارد نیز گفت که من در آزادسازی خرمشهر هر دو پای خود را از دست دادم؛ ولی همیشه با خود تکرار کرده‌ام و به همه بازدیدکنندگان موزه نیز اعلام می‌کنم که بدون هیچ منتی و از صمیم قلب به نشستنم بر این ویلچر افتخار می‌کنم که این نشستن من و امثال من باعث سربلندی و سر پا ایستادن ملتم شده است. در اینجا هم اعلام می‌کنم که تعریف ما از صلح در این موزه، هرگز قد خم کردن در مقابل ظالم نیست، بلکه ما درپی صلحی با عدالت و پایدار هستیم و نه صلحی کاذب که به‌علت عدم تحقق اولیه عدالت، تنها آتش‌بسی موقت خواهد شد در میان دو جنگ قبلی و بعدی.

 

او ادامه داد: ما همین 10 روز قبل، شهید احمد زنگی‌آبادی را از دست دادیم که یکی از راویان جانباز ما بود که با آن‌که در صف پیوند ریه قرار داشت و تنها چند صدم ریه‌اش کار می‌کرد، ولی برخلاف تبلیغات دروغینی که همیشه ما جانبازان را افتاده بر تخت و تمام‌شده فرض می‌کند از خانه خارج و با کشیدن کپسول اکسیژن سنگین درپی خود و ماسک بر صورت، به روایت آنچه تاکنون بر این ملت مظلوم گذشته می‌پرداخت تا مانند دیگر دوستان جانباز فعالش نشان دهد که حتی با سخت‌ترین شرایط تنفسی و تا آخرین لحظه زندگی، این راه مقدس و این مسوولیت انسانی آگاه‌سازی ادامه دارد. متاسفانه اکنون او در این جمع حضور فیزیکی ندارد تا به شما خوش‌آمد بگوید. روحش شاد.

 

سپس فیلم گزارش «جشن کشتی دوستی» بین بچه‌های ایرانی و عراقی در سی‌امین سالگرد جنگ با حضور جانبازان و هنرمندان روی رودخانه اروندرود و نیز فیلم گزارش «مسابقات کتاب‌خوانی دفاع مقدس» و تأثیر تربیتی و اخلاقی کتاب‌های دفاع مقدس بین مددجویان و مددکاران زندان دورود پخش شد که به‌عنوان تجارب جدید و عملی صلح‌طلبانه مورد توجه این کارگردان قرار گرفت.

 

 

کیارستمی در موزه صلح

 

 

عباس کیارستمی نیز در سخنانی اظهار کرد: با بازدید امروزم از این موزه متوجه شدم که بی‌شک شما عزیزان جانباز دوبار بر گردن ما حق دارید؛ یکی آن‌موقع که در موقعیت دفاع و فداکاری برای همه ما بوده‌اید و دیگری الان که با تمام صدمات بدنی و با انرژی عجیب، موزه صلح تهران را روایتگری می‌کنید، چون مرور این فجایع توأم با حماسه یک توان مضاعف نیاز دارد. باید از صمیم قلب اعتراف کنم که واقعا غیر از شما، کسی این توان عظیم را ندارد.

 

این کارگردان همچنین گفت: آدم‌های عادی در بیرون از این موزه که در حال قدم زدن و تفرج در همین پارک شهر هستند و در میان درخت و گل و بوته سیر می‌کنند، با ورود به این موزه ناگهان به جهان تازه‌ای وارد می‌شوند و بی‌شک دچار دو نوع عذاب وجدان و سوال خواهند شد که اولا چرا با آن‌که همه ما به‌نوعی کم و بیش با موضوع جنگ و این دفاع آشنا هستیم تا کنون از ابعاد عظیم این ماجرای به این نزدیکی این همه غافل بوده‌ایم و در مرحله دوم که از قبلی قطعا مهم‌تر است، قیاس احساس مسوولیت شما با خود است که چطور شما با تمام مشکلات بدنی، دلسوزانه هنوز این‌گونه در حال سعی، تلاش و فعالیت برای آگاهی‌بخشی به مردم هستید. حتما این تلنگری است به هر کسی و از جمله خود من که هر کاری می‌توانیم با تمام وجود و احساس‌مان برای کمک به شما عزیزان و راه‌تان انجام دهیم.

 

کیارستمی ادامه داد: به‌جز آن‌که به همه پیشنهاد خواهم کرد تا حتما این موزه و شما عزیزان را ببینند، این درخواست را هم از شما دارم که در مقابل روش‌ها و هزینه‌های هنگفت همسو، حداقل 50 موزه مشابه همین موزه‌ی صلح با روایتگری اصیل شما جانبازان در سراسر کشور ساخته شود، تا این لذت کشف برای دیگران نیز حاصل شود تا بی‌شک همه مردم نیز در این حرکت انسانی مددکار شما شوند.

 

کیارستمی در موزه صلح

 

او همچنین اضافه کرد: من واقعا با یک ذهنیت عادی وارد این موزه شدم، ولی از الان تا ابد به‌شدت درگیر تمام موضوعاتی خواهم بود که در اینجا مشاهده کردم، بخصوص تصویر دو چشم اشک‌ریزان، سرخ و پیوندی جناب حسنی سعدی که خود به‌تنهایی اثباتی بر تمام اسناد این موزه است.

 

در ادامه، جانبازان موزه‌ی صلح تهران نیز از عباس کیارستمی به‌دلیل ساخت فیلم «دو راه حل برای یک مسأله» تشکر کردند و اظهار داشتند که بازدیدکننده تاکنون از این فیلم برای آموزش‌های ساده صلح‌طلبی به کودکان، بسیار استفاده کرده‌اند.

 

به گزارش ایسنا، موزه‌ی صلح تهران در خیابان خیام، خیابان فیاض‌منش، پس از در ورودی شمالی پارک شهر قرار دارد و بازدید از ساعت 9 صبح تا 12:30 و بعدازظهر از ساعت 14:30 تا 17 برای عموم مردم رایگان است.

 

نظرات شما

 
نظر شما با موفقیت ثبت گردید .

نظر شما

تبلیغات

سخن هفته

دوشنبه, 29 دی 1393
مشفق کاشانی جان به جان‌آفرین تسلیم کرد

پیر شعرای انقلاب اسلامی ساعتی پیش بر اثر عارضه قلبی در بیمارستان درگذشت.

ادامه مطلب
#fc3424 #5835a1 #1975f2 #b487c5 #af8cb4 #3ac3c6