فرهنگخانه
ورود آثار اعضای هیئت علمی و داوران جایزه جلال به داوری‌ها در آیین‌نامه ممنوع شود
42726
صفحه نخست
چهارشنبه 5 آذر 1393
08:33:08

بلقیس سلیمانی عضو هیئت علمی جایزه جلال آل احمد و داور بخش رمان در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ با اشاره به ارزیابی خود از وضعیت کتاب‌های ارزیابی شده در بخش رمان گفت:‌ به نظرمن اوضاع خوب است، ما آثار قابل توجهی در سال 92 داشتیم که تقریباً‌ با بسیاری از آثاری که در خارج از ایران ترجمه می‌شود، برابری می‌کند. و حقشان است که انتخاب شده و مورد تقدیر قرار گیرند.

وی ادامه داد: نظرمن این است که ما در حوزه داستان بلند‌، مشکلی نداریم، اگر چه در بیانیه داوران گفته شد که چندان سال امیدبخشی نبود،‌ اما من به شخصه معتقدم که نویسنده‌ها  خوب کار می‌کنند،‌ جوانان فعالی وارد این عرصه شده و در حال فعالیت هستند‌، باید منتظر شویم که جا بیفتند.

ادبیات داستانی امروز ایران تلاش می‌کند به سوال‌های نسل خود پاسخ دهد

این نویسنده ادامه داد: عمده آثار ارزیابی شده در این دوره به سوال‌هایی چون ما چیستیم؟ پاسخ می‌دهد یا سعی می‌کند، این سوال را محور کار خود قرار دهد، به عبارت دیگر در لایه‌های مختلف اجتماعی جست‌وجو کرده و تلاش می‌کند، این جامعه را به ادبیات داستانی نزدیک کند. ادبیات داستانی امروز ایران تلاش می‌کند به سوال‌های نسل خود پاسخ دهد، بنابراین باید راه و شیوه خودش را پیدا کند.

وی افزود:‌ آثار نویسندگان جوان امروز با آثار نسل گذشته متفاوت است‌، نگاهشان به زبان و مضمون متفاوت است و این قابل تقدیر است و نشان می‌دهد که جوانان راه خود را می روند و مطمئنم که ادبیات خلاقه‌ای از خود به جا می‌گذارند، امسال بسیاری از جوانان مخصوصاً در بخش داستان کوتاه کاندید بودند و این نشان می‌دهد که جوانان ما به سمت موفقیت در حرکت هستند. 

نسل جوان نویسندگان به ادبیت ادبیات بیشتر از گذشتگان توجه دارند

سلیمانی تصریح کرد:‌ در حوزه فرم و ساختار نیز نویسندگان جوان بسیار پرتوجه وارد شده‌اند،‌ و به عبارت دیگر به  ادبیت ادبیات بیشتر از نسل‌های گذشته توجه دارند.

فردی که عضو هیئت علمی است‌، نیز نباید در داوری نیز حضور داشته باشد

وی هم‌چنین در پاسخ به این پرسش که پیشنهادی برای تغییرات در دوره آینده جایزه و اضافه شدن مواردی به آیین‌نامه جدید که در حال تدوین است،‌ دارید؟ گفت:‌ به نظر من برای اینکه حاشیه‌ها اندک شود، باید در آیین‌نامه مطرح کنیم که اعضای هیئت علمی نباید کتاب‌هایشان مورد داوری قرار گیرد و کسی که خود داور است در هیچ بخش دیگری نباید کتابش داوری شود. هم‌چنین فردی که عضو هیئت علمی است‌، نیز نباید در داوری نیز حضور داشته باشد.

معیارهای داوری دچار تغییراتی شد و معیارهای جدیدی گذاشتیم

عضو هیئت علمی جایزه جلال گفت:‌ در این دوره معیارهای داوری دچار تغییراتی شد و معیارهای جدیدی گذاشته شد، که با توجه به رویکرد و استراتژی جایزه جلال بود، به هر حال در جایزه جلال تمام توجه باید برای توجه به ارتقای ادبیات داستانی باشد، نباید تصور کنیم ادبیات داستانی یعنی ادبیاتی که ما می‌پسندیم و یا گروه خاصی می‌پسندند، باید به این توجه کنیم که آیا این ادبیات می‌تواند در آینده خوانده شود و نسل‌های بعدی به آن توجه کنند و در تاریخ ادبیات ایران جایگاهی برای خود داشته باشد.

 

نظرات شما

 
نظر شما با موفقیت ثبت گردید .

نظر شما

ثبت نام در خبرنامه

تبلیغات

سخن هفته

دوشنبه, 29 دی 1393
مشفق کاشانی جان به جان‌آفرین تسلیم کرد

پیر شعرای انقلاب اسلامی ساعتی پیش بر اثر عارضه قلبی در بیمارستان درگذشت.

ادامه مطلب
#fc3424 #5835a1 #1975f2 #b487c5 #af8cb4 #3ac3c6